Łódzkie wymiany roślin na Starym Rynku

fot. Dominika Tomalak

Moda na zielone mieszkania wraca, pasje związane z roślinnością wyciszają, motywują i uczą systematyczności a miłośnikiem czy miłośniczką roślin może zostać każdy. To właśnie dlatego Krzyżówka zdecydowała się zorganizować pierwszą edycję łódzkiej wymiany roślin na Starym Rynku, gdzie współorganizatorem został blog roślinnik wraz z autorką, Dominiką Tomalak. Ze względu na duże zainteresowanie wydarzeniem - zdecydowałyśmy się na zorganizowanie drugiej edycji (i zarazem ostatniej w tym sezonie). Tym razem dołączy do nas Fundacja Równe Szanse, która od dawna organizuje spotkania dla miłośników roślin.

Dlaczego rośliny?

Ada Matloch, uczestniczka pierwszej łódzkiej wymiany roślin na Starym Rynku:

Wybrałam rośliny początkowo aby urozmaicić wygląd mieszkania. Zależało mi również na korzyściach które dają - czyli oczyszczanie powietrza. Nie wiem jednak kiedy z jednej doniczki zrobiło się 30 sztuk...

Łódzkie wymiany roślin to nie tylko wydarzenie, na grupie o tej samej nazwie (tutaj link) użytkownicy Facebooka systematycznie publikują posty z fotografiami roślin, które chcą oddać wymianie. Dzięki istnieniu tej grupy, można oddać szczepki dorosłej rośliny, wymienić się na inny okaz lub oddać doświadczonemu ogrodnikowi znalezioną, zniszczoną roślinę.

Najpopularniejsze rośliny?

Na pierwszej wymianie roślin kolejki ustawiały się po Pieniążka i Monsterę. Dużą popularnością cieszył się również Grubosz i inne sukulenty, które są bardzo łatwe w uprawie i dodają osobliwego charakteru do wnętrz. Nadają się do większości mieszkań, również do tych, które są bardzo ciepłe latem lub mieszkają w nich koty. Większość uczestników wróciła do domów również z antysmogowym bluszczem czy marakują. Obydwie rośliny są pnączami, które pod bystrym okiem domowego ogrodnika potrafią rozrosnąć się w szybkim tempie.

Czego spodziewać się na Łódzkiej wymianie roślin #2?

Pierwsza edycja wydarzenia cieszyła się ogromną popularnością. Uczestnicy odwiedzili Stary Rynek nie tylko z sadzonkami i szczepkami, ale również z dorosłymi roślinami, doniczkami i książkami dla początkujących miłośników roślinności. Każdej wymianie towarzyszyły przyjazne rozmowy i pytania tj. skąd pochodzi ta roślina, jakie najlepsze warunki jej zapewnić, jakie lubi światło, czy nada się również na balkon? Wiele osób przyszło z roślinami do oddania, takim sposobem spora liczba uczestników wróciła do domów z fiołkami lub kaktusami.

Dla kogo najlepsza jest ta pasja?

Domową dżunglę może założyć każdy niezależnie od wieku i innych czynników, stosunkowo jest to również tania pasja. Warto wiedzieć jakie warunki zapewnić swoim domowym roślinom. Często zapominamy o nazwach, wtedy pomocna jest aplikacja na smartfon np. PictureThis, która dzięki zdjęciu rozpoznaje gatunek i nazwę rośliny, wtedy możemy sprawdzić jakie czynniki są dla niej najlepsze.

Co zrobić, żeby założyć domową dżunglę?

Dla początkujących miłośników roślin pomocne są facebookowe grupy, jedną z popularniejszych jest Polish Jungle - polska społeczność miłośników roślin. Dzięki aktywnym użytkownikom możemy poznać nowe gatunki, dowiedzieć się co dolega naszym roślinom lub jak się nimi opiekować. Możemy również pochwalić się swoją zieloną dżunglą lub dowiedzieć się o promocjach. Nieocenione są również książki, które podpowiadają m.in. jak przesadzać lub rozsadzić najpopularniejsze gatunki. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej poradników, watro jednak pamiętać o starszych wydaniach, które łatwo znaleźć w antykwariatach.

Kto może zostać uczestnikiem łódzkich wymian roślin?

Na spotkanie 16-go września 2018 (niedziela) o godzinie 15:00, na Stary Rynek zapraszamy początkujących miłośników roślinności jak również osoby, które swoją pasję rozwijają od wielu lat. Dla każdego na pewno znajdzie się wyjątkowy okaz, wystarczy przyjść z kilkoma sadzonkami lub szczepkami, żeby powiększyć swoją kolekcję. Jeśli chcesz oddać roślinę, którą jeszcze nie potrafisz się opiekować (to nie grzech!), lub nie masz odpowiednich dla niej warunków - na pewno spotkasz tutaj kogoś, kto znajdzie dla niej odpowiedni kąt. Poznasz tutaj również wiele cennych porad dotyczących pielęgnacji lub dowiesz się, że za roślinę nie powinno się dziękować - bo podobno nie będzie wtedy pięknie rosnąć!Więcej materiałów:

roślinnik
Teleexpres
TVP Łódź

Wydarzenia na Facebook:
Łódzkie wymiany roślin na Starym Rynku
Łódzkie wymiany roślin na Starym Rynku #2

by Barbara Olejarczyk

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dzieje się na Starym Rynku

Podsumowanie kwietnia