Krzyżówka?

Krzyżówka to projekt społeczno-kulturalny dla mieszkańców i sąsiadów Starego Rynku w Łodzi. Skąd wziął się pomysł i na czym polega?

Pomysł stworzenia wspólnego muralu z mieszkańcami Starego Rynku w ramach dyplomu magisterskiego na ASP w Łodzi, zaowocował zaproponowaniem całego programu. Uwzględnia spotkania, warsztaty czy stworzenie siatki kontaktów i wymiany doświadczeń. Nie stoi za tym żadna organizacja, fundacja czy instytucja, ale jedna osoba, sąsiadka.

Mieszkając już drugi rok na rogu Starego Rynku zauważyłam, że nie posiada najważniejszej funkcji - nie jest miejscem spotkań. To zrodziło wiele pytań, na które początkowo sama nie potrafiłam odpowiedzieć. Przede wszystkim: czy musi tak być? Chciałam zaproponować projekt, który zaangażowałby miejską społeczność. Tak pojawił się pomysł stworzenia Krzyżówki.

Do projektu zostaną zaproszeni łódzcy artyści i aktywiści, którzy poprowadzą wcześniej zaprojektowane warsztaty, spotkania lub debaty. Zaangażowane zostaną również organizacje i fundacje, które silnie związane są z terenem Starego Rynku, a wszystko po to, żeby stworzyć najlepsze zaplecze dla zainteresowanych. Projekt ma charakter społeczny, dlatego nie wyklucza żadnej osoby. Na darmowe warsztaty będzie mógł zapisać się każdy, ale to mieszkańcy Starego Rynku i okolic będą mieli pierwszeństwo przy zapisach. Natomiast spotkania i debaty planowane są dla każdego, bez względu na to czy jest sąsiadem, sympatykiem czy turystą.

Na bieżąco będę informować o postępach projektu, zapraszam na stronę Facebook oraz na Instagram.


Projekt realizowany jest w ramach dyplomu magisterskiego na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na wydziale Sztuk Wizualnych w pracowni Mixmediów, pod opieką artystyczną prof. Wiesława Karolaka i dr Małgorzaty Górskiej-Ogórek.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak Łódź Ostrogą nie została, czyli pierwsza próba lokacji miasta

Łódzkie wymiany roślin na Starym Rynku