Podsumowanie kwietnia

Kwiecień na Starym Rynku zaowocował ogromną dawką energii, a to za sprawą warsztatów i spotkań, które zostały zorganizowane przez osoby, mające niesamowitą chęć do działania i którą zarażają innych.

Podczas kwietnia spotkaliśmy się pięć razy.

17 i 20.04.2018
Warsztaty fotograficzne
Zróbmy sobie widokówkę

Łukasz z Bałut, znany z fotografii ulicznej. To tutaj dorastał, włóczył się z kolegami po bramach, opuszczonych terenach. Zna Bałuty jak własną kieszeń, wie na który dach można i warto wejść. Swoją wiedzę przekazał uczestnikom warsztatów podczas dwóch dni.

Fot. Adriana Michalska


Pierwszego dnia spotkaliśmy się w Casablance. Łukasz opowiedział o tym na co zwraca szczególną uwagę, oraz o wyjątkowości zastanych miejsc. Mówił również o sposobie patrzenia, opowiadał o Bałutach i o tym, co jest tutaj wyjątkowe. Następnie wybraliśmy się na godzinny spacer po terenie Starego Miasta w Łodzi, w poszukiwaniu ciekawych kadrów i ujęć.

Drugiego dnia zaczęliśmy na wernisażu Agaty Wieczorek Homo Absurdus w Galerii Bałuckiej, następnie przenieśliśmy się do nieoficjalnej siedziby Krzyżówki. Dyskutowaliśmy o wykonanych zdjęciach oraz wybraliśmy te, które zostaną wydane dzięki partnerowi, Galerii Miejskiej w Łodzi. Różnorodność zdjęć ogromnie nas zaskoczyła a zwłaszcza sposób patrzenia uczestników, każdy z nich okazał się być wyjątkowy. Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia Przemka, ucznia szkoły podstawowej, który mimo braku sprzętu fotograficznego i odmiennej tematyki jakiej się podejmuje, wykonał bardzo interesujące zdjęcia.

22.04.2018
Gra miejska
Z łódeczki Łódź

Dwie wersje gier miejskich - dla dorosłych oraz dla rodzin z dziećmi -  przygotowała Dominika Śliwkiewicz. Na co dzień projektuje trasy i pisze scenariusze dla graczy, znana jest pod nazwą W Łodzi - o co chodzi.

Zbiórka uczestników na Starym Rynku, fot. W Łodzi - o co chodzi?


Uczestnicy ruszyli ze Starego Rynku o 14:00, pogoda dopisywała odkrywaniu Łodzi na nowo! Gracze mieli zaplanowaną trasę, której wcześniej nie znali, kolejne kierunki poznawali dopiero, kiedy znaleźli wskazówki, starannie ukryte wcześniej przez Dominikę. Na mecie czekały skromne nagrody dla każdego uczestnika. 

Warsztaty streetartowe

Po grze miejskiej spotkaliśmy się ponownie na Starym Rynku o 16:00, żeby wspólnymi siłami namalować mural. Korzystaliśmy z wcześniej przygotowanych szablonów oraz kredy w sprayu, dzięki czemu nie wpłynęliśmy na stałą zmianę architektury placu, a materiały były ekologiczne i odpowiednie dla dzieci.

Fot. Adrian Ciszek

Spotkanie poprowadziła Barbara Olejarczyk, która rozpoczęła "rozpisywanie" muralu słowem "ludzka", następnie oddała go w ręce mieszkańców. Każdy uczestników mógł odpowiedzieć na pytanie: Jaka jest dla Ciebie Łódź? W efekcie czego odkryliśmy, że Łódź jest m.in.: gorąca, smutna, rodzinna, magnetyczna, piękna, niepowtarzalna, zielona...

Fot. Jakub Karykowski, onoffmedia; Karyxtv
Warsztaty zostały zrealizowane w ramach Festiwalu Techniki, Nauki i Sztuki oraz dyplomu magisterskiego w pracowni Intermediów prof. Wiesława Karolaka na Wydziale Sztuk Wizualnych, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Partnerem była Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Galeria Bałucka.

28.04.2018
Warsztaty streetartowe

Spotkaliśmy się, żeby wspólnymi siłami ozdobić płytę Starego Rynku kredą.

29.04.2018
Ćwiczenia świadomego ciała

Karolina Lewińska z Ginger up Studio przygotowała dla nas specjalny program ćwiczeń, dzięki któremu mogliśmy się wyciszyć i znaleźć swoje centrum. 


Fot. Dominika TomalakFot. Dominika Tomalak
Fot. Dominika Tomalak

-
Barbara Olejarczyk

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Łódzkie wymiany roślin na Starym Rynku

Dzieje się na Starym Rynku